شرکت طرح و اندیشه بلوکات ارائه دهنده لایسنس سیسکو Cisco License در ایران می باشد که نصب ،  آموزش و راه اندازی سیستم ها را بصورت رایگان برای مشتریان خود انجام می دهد .
شرکت سیسکو سیستم نرم افزار مربوط به روترهای خود را در دو سطح قرار داده است و در ذیل صفحه علاوه بر توضیحات این دوگونه در ادامه به ارائه مشخصاتی در مورد چند مدل از نرم افزار ها و لایسنس های پرکاربرد سیسکو می پردازیم.
نرم افزار های روتر های سری ۱۹۰۰ و ۲۹۰۰ و ۳۹۰۰همانطور که می دانید نرم افزار های موجود بر رو روی روتر های سیسکو به نام IOS دارای ورژن ها و کاربردهای مختلف می باشند برای مثال شرکت سیسکو برای روترهای بستر ISP ها از IOS مخصوص و برای کاربران دیگر هم با توجه به نیازهایشان از IOS های دیگر بهره میگیرد و اما سئوالی که مطرح است  این نرم افزار ها چگونه نام گذاری می شوند و چه کاربردی دارند و روند تغییر آنها به چه شکل است. پاسخ به این سوال ها به شما کمک می کند تا نرم افزار روتر خود را انتخاب کنید.
در تصویر زیر شما روند تغییرات IOS ها و ورژن های آنرا می بینید که در انتها به ظهور نسل جدید ورژن ۱۵ می انجامد که برای شبکه های گسترده چه در سطح Service Provider ها و چه در سطح شبکه های موسوم به دفتری قابل استفاده است بدین معنی که شما با داشتن حتی روتر های سری ۱۸۰۰ و … به بعد می توانید بصورت رایگان از مزایای آن استفاده کنید و لزومی به تهیه دستگاه جدید ندارید و تنها با آپدیت کردن نرم افزاری دستگاه به سطح دسترسی مورد نظر میرسید.
روش کدگذاری سیسکو برای نام های IOS سری M در تصویر زیر آمده است :
cisco code
روش کدگذاری سیسکو برای نام های IOS سری T در تصویر زیر آمده است :
cisco codes
طریقه بازخوانی این کدینگ طبق نمونه سیسکو بدین صورت بیان شده که اولین نسخه این نرم افزار دارای نام  ۱۵٫۱(۱)T خواهد بود و با به روز رسانی نگهداری فقط در نرم افزار عدد ۱ به آخر این نام اضافه خواهد شد و حرکت از تغییرات در محتوای نرم افزار طبق تصویر فوق یک شماره به شماره های پایه اضافه خواهد شد مثلاً اگر ۱۲ بار تغییر جزئی در این نرم افزار صورت گیرد عدد ۱۲جایگزین یک اول خواهد شد.
لایسنس های سری ۱۹۰۰و۲۹۰۰و۳۹۰۰
شرکت سیسکو در نسل جدید روتر های خود از نرم افزار یکسان برای تمام سطوح استفاده کرده که با نام UNIVERSAL قید می شود و برای اینکه کاربران سطوح مختلف توانایی بهره برداری مورد نیاز خود را از این IOS داشته باشند اقدام به ارائه چهار مدل لایسنس نموده است که در زیر این چهار نوع به علاوه توضیحات اجمالی آن آمده است.
توضیحات اجمالی هر کدام از این نوع لاینس ها بدین شرح است که در لاینس پایه که با نام IPBASE آورده شده و در تمامی دستگاه ها بصورت رایگان نصب می باشد مشتری قادر خواهد بود کلیه پروتکل های مسیریابی که در تصور نیز آمده مدیریت کند و از آنها بهره بگیرد و اما اگر نیاز دارد از امنیت بیشتری در شبکه بهره بگیرد با خرید لایسنس به اصطلاح SEC می توان این امر را محقق سازد برخی از پروتوکل های تونل نیز در این لایسنس گنجانده شده است همچنین همکارانی که خواهان سیستم های VOIP و سرویس های آن هستند با خریداری کردن لایسنس به اصطلاح UC  می توانند از روترها به این منظور بهره ببرند و در آخرین ورژن خود برای شبکه های MPLS و همچنین اراتباطات L2TP و L2VPN لایسنس DATA را ارائه نموده است.
در جدول زیر  نام تمامی این لایسنس ها آمده است ، با این تفاسیر می توانید با انتخاب IOS مورد نیاز و سپس سطح دستری به IOS نام لایسنس را در جدول زیر بیابید.  قابل ذکر است این لایسنس ها مختص سری های G2 می باشد و تنها جزئی از هزاران لایسنس سیسکو می باشد اما اصول رعایت شده و توضیح داده شده در این صفحه برای تمامی روتر های سیسکو صدق می کند .

 

Description

Part Number

Data E-Delivery PAK  for Cisco 1900
L-SL-19-DATA-K9
Security E-Delivery PAK for Cisco 1900
L-SL-19-SEC-K9
Security E-Delivery PAK for Cisco 1900
L-SL-19-SEC-K9
SEC No Payload Encryption  E PAK for Cisco 1900
L-SL-19-SECNPE-K9
Data License (E-Delivery) for Cisco CGR2010
L-SL-20-DATA-K9
Security License (E-Delivery) for Cisco CGR2010
L-SL-20-SEC-K9
SEC No Payload Encryption E License for Cisco CGR2010
L-SL-20-SECNPE-K9
Data E-Delivery PAK for Cisco 2901-2951
L-SL-29-DATA-K9
Security E-Delivery PAK for Cisco 2901-2951
L-SL-29-SEC-K9
Security E-Delivery PAK for Cisco 2901-2951
L-SL-29-SEC-K9
SEC No Payload Encryption E PAK for Cisco 2901-2951
L-SL-29-SECNPE-K9
Data E-Delivery PAK  for Cisco ۳۹۰۰ Series
L-SL-39-DATA-K9
Security E-Delivery PAK  for Cisco ۳۹۰۰ Series
L-SL-39-SEC-K9
Security E-Delivery PAK  for Cisco ۳۹۰۰ Series
L-SL-39-SEC-K9
SEC No Payload Encryption E PAK for Cisco ۳۹۰۰ Series
L-SL-39-SECNPE-K9
Unified Communication  E-Delivery PAK  for Cisco ۳۹۰۰ Series
L-SL-39-UC-K9
فهرست